Vento
Kompleksowa obsługa węzłów łożyskowych

Automatyczne smarowanie

W większości zakładów produkcyjnych maszyny pracują przez wiele godzin bez zatrzymywania. Ich ruchome części są narażone na intensywne tarcie oraz oddziaływanie wysokich temperatur, a często również pyłów i innych drobinek mechanicznych. Aby spowolnić fizyczne zużycie elementów i wyeliminować zatarcia oraz kosztowne przestoje, stosuje się automatyczne smarowanie. Urządzenia, które je umożliwiają, charakteryzują się bardzo precyzyjnym dozowaniem środków smarnych. Dzięki temu smarowanie łańcucha w przemyśle, łożysk czy prowadnic liniowych jest optymalne. Niesie to za sobą wiele korzyści, począwszy od racjonalnej gospodarki środkami smarnymi, po oszczędność czasu pracowników. Automatyczne smarowanie, dzięki możliwości programowania i kontroli pracy przez elektroniczny sterownik, nie tylko ogranicza awaryjność maszyn, ale też zmniejsza ich zużycie i wydłuża czas eksploatacji. Ponadto dozowanie środków smarnych jest bardzo precyzyjne i zapobiega zarówno przesmarowaniu, jak i niedostatecznemu smarowaniu maszyn.

Automatyczne smarownice Velube
Smarowanie
 • łożysk łańcuchów
 • otwartych uzębień
 • prowadnic liniowych
otwarte uzębienia łożyska łańcuchowe

VELUBE-innowacyjny i kompaktowy system smarowania

Elastyczny w zastosowaniu system smarowania

System smarowania VELUBE może zaopatrywać w środek smarny 16 punktów smarowniczych - w trybie samodzielnym lub z wykorzystaniem zewnętrznego źródła prądu.

System smarowania VELUBE - schemat budowy

VELUBE - innowacyjny system smarowania w wersji kompaktowej

Elastyczne automatyczne smarowanie

VELUBE jest innowacyjnym systemem automatycznego sterowania maszyn w warunkach przemysłowych. Urządzenie zasilane elektrycznie może działać samodzielnie w oparciu o baterię 3,6V. Może też korzystać z niezależnego źródła zewnętrznego o parametrach 24V DC.


VELUBE jest niewielkim, kompaktowym urządzeniem, które zapewnia automatyczne smarowanie elementów ruchomych maszyn przemysłowych. Jest przystosowane do nanoszenia olejów i smarów klas do NLGI 3. Standardowa wersja została wyposażona w maksymalnie cztery wyloty, co pozwala na stosowanie w małych przestrzeniach. Zaletą systemu jest możliwość łączenia czterech pojedynczych modułów. W efekcie powstaje zespół, który zapewnia optymalne smarowanie 16 punktów smarnych. Z tego powodu doskonale sprawdza się przy smarowaniu wielopunktowym.

VELUBE to rozwiązanie, które umożliwia precyzyjne smarowanie łańcucha w przemyśle. Stosuje się go również do smarowania prowadnic liniowych, otwartych uzębień i łożysk. Aby usprawnić proces zabezpieczania elementów o złożonej budowie, takich jak kółka zębate czy łańcuchy, w skład systemu włączono również specjalne rolki i kółka zębate z pianki PU.

Kompaktowe rozmiary urządzenia sprzyjają jego wykorzystaniu w modernizacji stosowanych wcześniej systemów smarowania.

Charakterystyka systemu VELUBE

• przystosowanie to tłoczenia oleju i smaru kl. do NLGI 3,
• możliwość współpracy z centralnym systemem sterowania maszyną,
• tłoczenie smaru pod ciśnieniem do 70 bar,
• sygnalizacja wyczerpania smaru lub awarii,
• szeroki zakres temperatur pracy od -20°C do +70°C
• możliwość pracy na zewnątrz,
• wzajemna niezależność temperatury i ilości tłoczonej substancji,
• stała możliwość kontroli wzrokowej,
• prosta i bezproblemowa obsługa.

Quick Check

VELUBE podczas pracy mierzy przeciwciśnienie występujące w punkcie smarowania. Wynik w ciągu kilku sekund odczytywany jest na wyświetlacz cyfrowy.

Quick Check

VELUBE Controller - elektroniczne sterowanie systemem

 

VELUBE Controller

Automatyczne smarowanie jest procesem, który wymaga programowania i precyzyjnego nadzoru nad dozowaniem środka smarnego czy tempem jego aplikacji. W systemie VELUBE takie zadanie pełni sterownik VELUBE Controller. Jest to moduł elektroniczny, które może jednocześnie obsługiwać cztery urządzenia smarujące z czterema wylotami każde. W efekcie sterownik zarządza pracą 16 wylotów. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość włączenia go do kompleksowego systemu sterowania maszyną – PLC. VELUBE Controller może sterować zarówno całym zespołem urządzeń smarujących, jak i wyłącznie jednym z nich. Wymiana informacji pomiędzy modułem a operatorem odbywa się za pośrednictwem wyświetlacza LCD.

Zalety:
• Kompaktowe rozmiary umożliwiają montaż urządzenia smarowniczego w pobliżu punktów smarowania.
• Sterownik i kontroler mogą być zainstalowane w środowisku przyjaznym dla użytkownika.
• Urządzenie sterująco-kontrolne może współpracować z centralnym systemem sterowania (np. PLC).
• VELUBE Controller idealnie sprawdza się w trudnych warunkach pracy (wysoka temperatura, zanieczyszczenie).
• Dzięki wyświetlaczowi LCD moduł stwarza możliwość obserwacji 16 punktów smarowania.

Sterownik VELUBE Controller - schemat podłączenia

Dane techniczne sterownika VELUBE-Controller

• sterowanie maks. 4 urządzeniami smarowniczymi VELUBE,
• podłączenie: M12x1 - 24 V DC,
• temperatura pracy w zakresie od -20°C do +80°C,
• złącze do montażu systemów smarowniczych VELUBE: M8x1,
• wyświetlacz LCD i dioda LED do kontroli pracy systemu,
• magnetyczny interfejs (zapewnia prostą obsługę).

 

Opis działania: zadaniem sterownika VELUBE Controller jest nadzorowanie pracy czterech urządzeń smarujących. Automatyczne smarowanie odbywa się z wykorzystaniem różnych typów smarów i olejów oraz zróżnicowanych sposobów ich dozowania. Dzięki sterownikowi z wylotów są one tłoczone w punkty smarne precyzyjne ilości tych środków. Ponieważ kanały doprowadzające smar powinny być możliwie jak najkrótsze i proste, urządzenie montuje się w bezpośredniej bliskości miejsca smarowania. Pozwalają na to jego kompaktowe rozmiary. Dzięki sterownikowi VELUBE Controller jest możliwa centralna obserwacja pracy urządzeń. W jej efekcie zmniejszają się nakłady kosztów i pracy niezbędne do utrzymania maszyn w ruchu.

Sterownik VELUBE Controller - przykładowe podłączenie

Smarownicze koła zębate

Smarownicze koła zębateSmarowanie otwartych uzębień

Precyzyjne smarowanie wszystkich powierzchni koła zębatego nie jest proste. VELUBE jest systemem, w którym znajduje się optymalne rozwiązanie tego problemu. Przynoszą je smarownicze koła zębate z pianki poliuretanowej. Dzięki dokładnemu przyleganiu do wewnętrznych powierzchni koła smarowanego te porowate elementy w sposób zmienny przenoszą środek smarny w każdą szczelinę.

Smarownicze koła zębate

Smarownicze koła zębate

Smarowanie kół zębatych za pomocą elementów z pianki PU odbywa się metodą wyciskania środka smarnego, który przenika przez strukturę pianki o otwartych porach. Wcześniej smar jest dostarczany do niej przez otwór w osi, a do niego z kolei trafia ze zbiornika specjalnym przewodem. Dzięki otworowi preparat przenika do pianki i nasącza jej pory. Wyciskanie następuje w sposób mechaniczny, poprzez dociskanie materiału do powierzchni metalu właściwego koła zębatego. Struktura pianki PU jest stosunkowo zwarta, dlatego przesączanie środka smarnego następuje bardzo powoli. Zapobiega to przesmarowaniu elementów maszyny.

Koła zębate, które wymagają smarowania, różnią się konstrukcją i układem zębów. Dlatego też w systemie VELUBE znajdują się koła smarownicze o uzębieniu prostym, skośnym lewym i skośnym prawym. Zróżnicowanie obejmuje też rozmiary kół (moduł 2-30). Od szerokości 20 mm koła smarownicze składają się z kilku segmentów.

Oferujemy też różne osie montażowe do smarowniczych kół zębatych. Osie kątowe lub proste można dostosować do sposobu montażu i doprowadzenia środka smarnego.

Smarownicze koła zębate - przykładowe podłączenie pompy

Smarownicze koła zębateDane techniczne

 • Materiał: pianka poliuretanowa o otwartych porach.
 • Zakres temp. pracy: od -30°C do +150°C Maks. prędkość na powierzchni 5 m/s Gęstość: 240 kg/m3.
 • Możliwość lakierowania: sprawdzona i dopuszczona.
 • Możliwość pracy z olejem i smarem stałym.
 • Na życzenie również w wersji uproszczonej.

Przegląd smarujących kół zębatych do systemu VELUBE

Nr-Art Uzębienie Moduł Szerokość mm
LAT-SZ-G Smar. koło zębate proste 2-12 20-120
LAT-SZ-L Smar. koło zębate skośne skok lewostronny 2-10 20-100
LAT-SZ-R Smar. koło zębate skośne skok prawostronny 2-10 20-100

Szczegółowy przegląd wszystkich rozmiarów można znaleźć w programie akcesoriów na str. 7.
Inne rozmiary na zamówienie.

Osie montażowe do prostych lub skośnych smarowniczych kół zębatych
Osie montażowe do prostych lub skośnych smarowniczych kół zębatych.

Rolki zębate do smarowania łańcuchów

Rolki zębate do smarowania łańcuchów

Smarowanie łańcucha w przemyśle

Efektywne smarowanie elementów ruchomych maszyn przemysłowych jest gwarancją ich płynnej pracy i długiej żywotności. Niektóre detale mają konstrukcję wymagającą stosowania specjalnych metod i narzędzi, dzięki którym środek smarny dotrze w każde pożądane miejsce. Do takich części zaliczają się łańcuchy. Ich charakterystyczna budowa sprawia, że konserwacja całej powierzchni jest trudna. Doskonałe efekty zapewniają zębate rolki smarujące do łańcuchów.
Smarowanie łańcucha w przemyśle za pomocą rolki z PU odbywa się przez wyciskanie smaru, którym jest nasączona pianka o otwartych porach. Środek smarny jest do niej dostarczany przez otwór w osi. Specjalna zębatka gwarantuje płynną pracę maszyny.

Rolki zębate do smarowania łańcuchów - przykład działania

Dane techniczne

 • Materiał: pianka poliuretanowa o otwartych porach.
 • Zakres temp. pracy: od -30°C do +150°C Maks. prędkość na powierzchni 5 m/s Gęstość: 240 kg/m3.
 • Możliwość lakierowania: sprawdzona i dopuszczona.
 • Możliwość pracy z olejem i smarem stałym.
 • Na życzenie również w wersji uproszczonej.

Zębata rolka smarująca do smarowania łańcuchówZębata rolka smarująca do smarowania łańcuchów

Smarowanie łańcucha w przemyśle za pomocą rolki z pianki PU z otwartymi porami gwarantuje wysoką skuteczność przenoszenia środka smarnego na powierzchnię rolkową łączników tegoż łańcucha. Smar jest dostarczany do pianki przez otwór w osi. Dodatkowo rozwiązanie jest wyposażone w zawór zwrotny, który zapobiega cofaniu się smaru. Przenoszenie preparatu odbywa się z wykorzystaniem rolki wymaga siły mechanicznej, którą zapewnia zębatka rolki wykonanej z wytrzymałego, odpornego na zużycie tworzywa sztucznego.

Oferujemy smarujące rolki zębate w różnych wielkościach, przeznaczone do łańcuchów Simplex i Duplex.

Rozprowadzenie smaru na powierzchni łańcucha wymaga odpowiedniego dociśnięcia pianki do miejsc smarowania. Zapewnia je element napinający wykorzystywany przy sprężynowej pracy łańcucha.

Przegląd smarujących rolek zębatych do systemu VELUBE

Nr-Art Opis ISO-Nr. p[cal] simplex duplex
LAT-KR-08 Smar. rolka zębata 08 B-1 1/2 x 5/16 x x
LAT-KR-10 Smar. rolka zębata 10 B-1 5/8 x 3/8 x x
LAT-KR-12 Smar. rolka zębata 12 B-1 3/4 x 7/16 x x
LAT-KR-16 Smar. rolka zębata 16 B-1 1 x 17 x x
LAT-KR-20 Smar. rolka zębata 20 B-1 1 1/4 x 3/4 x  
LAT-KR-24 Smar. rolka zębata 24 B-1 1 1/2 x 1 x  
LAT-KR-32 Smar. rolka zębata 32 B-1 2 x 30,99 x  

Element kątująco-napinający do mocowania smarowniczych kół i rolek zębatych przy smarowaniu otwartych uzębień i łańcuchów
Element kątująco-napinający do mocowania smarowniczych kół i rolek zębatych
przy smarowaniu otwartych uzębień i łańcuchów.

VELUBE - typy, wymiary i środki smarne

Dane techniczne

 • Ciśnienie: maks. 70 bar
 • Czas opróżniania: 1-36 miesięcy
 • Min. ilość dozowania: 0,15 cm3
 • Zakres temp.: -20°/+70°C
 • Poj. wkładu: 400 cm3
 • Liczba wylotów: 1-4
 • Złącze: wąż 6/4 mm
 • Ciężar: 1120 g
VELUBE - wymiary

VELUBE - typy

Nr art. Liczba wylotów Zasilanie Zakres temp. pracy Pojemność Wyśw. dialog. Sterownik dialog.
LUB-B-1 System smarowniczy VELUBE 1 Bat. 3,6V -20°/+70° 400 cm3 x  
LUB-B-2 System smarowniczy VELUBE 2 Bat. 3,6V -20°/+70° 400 cm3 x  
LUB-V-1 System smarowniczy VELUBE 1 24 VDC -20°/+70° 400 cm3 x  
LUB-V-2 System smarowniczy VELUBE 2 24 VDC -20°/+70° 400 cm3 x  
LUB-C-1 System smarowniczy VELUBE 1 24 VDC -20°/+80° 400 cm3   x
LUB-C-2 System smarowniczy VELUBE 2 24 VDC -20°/+80° 400 cm3   x
LUB-C-3 System smarowniczy VELUBE 3 24 VDC -20°/+80° 400 cm3   x
LUB-C-4 System smarowniczy VELUBE 4 24 VDC -20°/+80° 400 cm3   x
LUB-C-1-1 System smarowniczy VELUBE 1+1 24 VDC -20°/+80° 400 cm3   x

VELUBE Controller

Nr art. Zastosowanie Zakres temp. pracy Zasilanie Wtyczka Wyjście na VELUBE
LUB-CE VELUBE Controller kontrola systemu -20°/+80° 24 VDC M12x1 M8x1

Środki smarne do standardowego napełniania systemów VELUBE

Nr art. Zastosowanie Zakres temp. pracy Zagęszczacz Klasa NLGI Olej bazowy wg DIN 51502
LUB-KA01 wkład VELUBE smar uniwersalny -20°/+120° Li 2 Min. KP2K-20
LUB-KA02 wkład VELUBE smar uniw. z MoS2 -25°/+130° Li 2 Min. KPFK-20
LUB-KA03 wkład VELUBE smar na wys. temp. -40°/+160° PHS 2 PAO KHCP2P-40
LUB-KA06 wkład VELUBE smar płynny -40°/+110° Li/Ca 0 Min. KP0G-40
LUB-KA07 wkład VELUBE smar wys. wydajn. -30°/+150° Li/Ca 0-1 Min. OGPON-30
LUB-KA09 wkład VELUBE smar biologiczny -40°/+120° Li/Ca 2 Ester KEP2K-40
LUB-KA10 wkład VELUBE smar do prod. spoż.
(reg INS-H1 No. 1795393)
-25°/+180° CS 1 Synth. KP2R-25
LUB-KA15 wkład VELUBE olej na wys. temp. 0°/+250° - - Synth.  
LUB-KA64 wkład VELUBE olej biologiczny -20°/+100° - - Synth.  
LUB-KA70 wkład VELUBE olej do prod. spoż.
(reg NSF-H1 No. 127130)
-30°/+100° - - Synth.  

Na zapytanie również zamówienia specjalne

Rozdzielacze

 • 2-krotnego, 3-krotnego,
 • 4-krotnego rozdzielania smaru,
 • działają w temp.: +10°C/+90°C,
 • dla olejów i smarów do klasy NLGI 2
 • podają zawsze równą ilość środka smarnego
Rozdzielacz VELUBE - schemat Rozdzielacz VELUBE - zdjęcie
Rozdzielacz VELUBE

VELUBE - akcesoria

  Nazwa Nr. art
Kolano 45° i Kolano 90° Kolano 45°
Kolano 90°

1/4"
Stal ocynkowana
LAT 7001
LAT 7002
 Złączka redukcyjna 1/4
1/8"
1/4"
M6
M8x1
M10
M10 x 1
M12
M12x1,5
3/8"
1/2"
Mosiądz niklowany

LAT 7020
LAT 7021
LAT 7022
LAT 7024
LAT 7025
LAT 7026
LAT 7027
LAT 7028
LAT 7010
LAT 7011
 Przedłużenie Przedłużenie
10 mm
35 mm
50 mm
75 mm

LAT 7021
LAT 7040
LAT 7041
LAT 7042
 Przedłużenie gwintowane Przedłużenie gwintowane
25 mm, z 1 nakrętką
60 mm, z 2 nakrętkami
Mosiądz niklowany

LAT 7045
LAT 7046
 Złącze wtykowe Złącze wtykowe
na wąż Ø 6 mm, proste
M5
M6
M6x0,75
M8x1
M10x1
1/8"
1/4"
Wszystkie elementy dostępne również w wykonaniu gwintowanym.
Przy nr zamówienia dodać G


LAT 7097
LAT 7084
LAT 7085
LAT 7086
LAT 7087
LAT 7076
LAT 7079
 Wąż Wąż
Ø 6/4 mm, plastikowy na metr
niewypełniony
wypełniony smarem uniwersalnym


LAT 8002
LAT 8002-01
 Szczecina z tworzywa sztucznego Szczecina z tworzywa sztucznego
Ø 28x45 mm
LAT 8034
 Pędzel Pędzel
Szczecina z końskiego włosia
Ø 28x15 mm
Tworzywo sztuczne
LAT 8041
 Szczotka Szczotka
Szczecina z końskiego włosia
40 mm
70 mm
100 mm
25 mm
Aluminium


LAT 8035
LAT 8036
LAT 8037
LAT 8038
 Szczotka, podłączenie z boku Szczotka, podłączenie z boku
Szczecina z końskiego włosia
70 mm
100 mm
Aluminium


LAT 8036s
LAT 8037s
 Rozdzielacz Rozdzielacz,
Rozdzielacz do smaru
2-fach, prosty
3-fach, prosty
4-fach, prosty
2-fach, prosty
3-fach, prosty
4-fach, prosty


LAT-Split-2
LAT-Split-3
LAT-Split-4
LAT-Split-2O
LAT-Split-3O
LAT-Split-4O
 Simplex, rolka zębata do smarowania łańcuchów z osią montażową Simplex, Gwint: M6/M10
Smar. rolka zębata do smarowania łańcuchów
z osią montażową
ISO-Nr
08 B-1
10 B-1
12 B-1
16 B-1
20 B-1
24 B-1
32 B-1
p [cal]
1/2 x 5/16
5/8 x 3/8
3/4 x 7/16
1 x 17
11/4 x 3/4
11/2 x 1
2 x 30,99
LAT-KR-S-08
LAT-KR-S-10
LAT-KR-S-12
LAT-KR-S-16
LAT-KR-S-20
LAT-KR-S-24
LAT-KR-S-32
Duplex, podwójna rolka zębata do smarowania łańcuchów z osią montażową Duplex Gwint: M6/M10
Smar. podwójna rolka zębata do smarowania
łańcuchów z osią montażową
ISO-Nr
08 B-2
10 B-2
12 B-2
16 B-2
p [cal]
1/2 x 5/16
5/8 x 3/8
3/4 x 7/16
1 x 17
LAT-KR-D-08
LAT-KR-D-10
LAT-KR-D-12
LAT-KR-D-16
Element kątująco-napinający dla zębatej rolki smarującej łańcuchy Element kątująco-napinający dla zębatej rolki smarującej łańcuchy
Wychylenie: maks. 50mm
Siła napinania: 350N
do osi M6
do osi M10LAT-SP-10
LAT-SP-16
Smarownicze koło zębate Smarownicze koło zębate
z pianki PU o otwartych porach

Uzębienie: proste
Moduł 2 (szerokość 20mm)
Moduł 3 (szerokość 30mm)
Moduł 4 (szerokość 40mm)
Moduł 5 (szerokość 50mm)
Moduł 6 (szerokość 60mm)
Moduł 8 (szerokość 80mm)
Moduł 10 (szerokość 100mm)
Moduł 12 (szerokość 120mm)

Uzębienie: skośne prawe
Moduł 2 (szerokość 20mm)
Moduł 3 (szerokość 30mm)
Moduł 4 (szerokość 40mm)
Moduł 5 (szerokość 50mm)
Moduł 6 szerokość 60mm)
Moduł 8 (szerokość 80mm)
Moduł 10 (szerokość 100mm)

Uzębienie: skośne lewe
Moduł 2 (szerokość 20mm)
Moduł 3 (szerokość 30mm)
Moduł 4 (szerokość 40mm)
Moduł 5 (szerokość 50mm)
Moduł 6 (szerokość 60mm)
Moduł 8 (szerokość 80mm)
Moduł 10 (szerokość 100mm)
LAT-SZ-G-2
LAT-SZ-G-3
LAT-SZ-G-4
LAT-SZ-G-5
LAT-SZ-G-6
LAT-SZ-G-8
LAT-SZ-G-10
LAT-SZ-G-12


LAT-SZ-R-2
LAT-SZ-R-3
LAT-SZ-R-4
LAT-SZ-R-5
LAT-SZ-R-6
LAT-SZ-R-8
LAT-SZ-R-10


LAT-SZ-L-2
LAT-SZ-L-3
LAT-SZ-L-4
LAT-SZ-L-5
LAT-SZ-L-6
LAT-SZ-L-8
LAT-SZ-L-10
Oś montażowa Oś montażowa
prosta, stal nierdzewna
Mocowanie: M10/M16
Moduł 2 (szerokość 20mm)
Moduł 3 (szerokość 30mm)
Moduł 4 (szerokość 40mm)
Moduł 5 (szerokość 50mm)
Moduł 6 (szerokość 60mm)
Moduł 8 (szerokość 80mm)
Moduł 10 (szerokość 100mm)
Moduł 12 (szerokość 120mm)LAT-A-2
LAT-A-3
LAT-A-4
LAT-A-5
LAT-A-6
LAT-A-8
LAT-A-10
LAT-A-12
Oś montażowa Oś montażowa
kątowa, stal nierdzewna
Mocowanie: M8, złącze G1/8''
Moduł 2 (szerokość 20m.m)
Moduł 3 (szerokość 30mm)
Moduł 4 (szerokość 40mm)
Moduł 5 (szerokość 50mm)
Moduł 6 (szerokość 60mm)
Moduł 8 (szerokość 80mm)
Moduł 10 (szerokość 100mm)
Moduł 12 (szerokość 120mm)LAT-A-2G
LAT-A-3G
LAT-A-4G
LAT-A-5G
LAT-A-6G
LAT-A-8G
LAT-A-10G
LAT-A-12G
Kable Kable
Wtyczka M12x1, M8x1 (Contr.)
możliwość montażu na prowadnikach kablowych
5m, M12x1, otwarty koniec
10m, M12x1, otwarty koniec
5m, M12x1, wyjście M8x1
10m, M12x1, wyjście M8x1
5m, M12x1, LED
10m, M12x1, LED
M8x1 złącze wtykowe 4-stykoweLAT-WI-0-5
LAT-WI-0-10
LAT-WI-8-5
LAT-WI-8-10
LAT-WI-LED-5
LAT-WI-LED-10
LAT-WIS-8-4
  Bateria do systemu VELUBE
Wymiana z wkładem smarnym
Bateria LI 3,6V (6,5Ah)
LAT-BAT-L

Zastrzega się prawo wprowadzania zmian.

 

Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Plików Cookies. Ustawienie przeglądarki internetowej umożliwiające stosowanie plików „cookies” oznacza zgodę na ich stosowanie. [x]